Toyota’nın Yeni Robotu: Kirobo Mini

Ünlü Japon otomobil üreticisi  Toyota yeni bir robot ile bu piyasaya giriş yaptı. Bu robot fazla bir aksiyona sahip olmayıp, sadece tiz bir ses ile konuşabiliyor.

390 dolar satış fiyatı ve 10 cm uzunluğundaki robota Kirobo Mini ismi verildi. Kirobo ismi ise “Kibo”, “Umut” (Hope) ve “Robot” kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktı.

Ön ödemeli siparişler yıl sonunda başlayacak. Kargo ise gelecek yıldan itibaren yapılacak. Ayrıca şirketin yaptığı açıklamaya göre ilk aşamada Japonya dışına bir satış olmayacak ve planlanmış bir kademeli sunum yapılacak. Şimdilik Tokyo ve Aichi gibi şirketin merkezlerinin olduğu bölgede yapılacak olan satış kullanıcıdan olumlu veya olumsuz bir geri dönüş sağlamak için gerçekleştirilecek.

Özel bir yazılım ile akıllı telefona bağlanabilecek Kirobo Mini, kamera, mikrofon ve bluetooth donanımlarını bulunduracak.

Toyota’nın niye böylesine az işlevsel bir robot çıkardığını soranlara Fuminori Kataoka’nın açıklaması şu şekilde; “Toyota bir çok işleve sahip arabalar üretiyor. Fakat bu sefer duygusal değerleri amaçlıyoruz.”

Mühendisce