Türkiye Uzay Ajansı Çalışmaları Sona Yaklaştı

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Uzay Ajansı’nın açılması için çalışmaların başladığını ve bununla ilgili kanun tasarısının yeni yasama yılında meclise sevk edileceğini açıkladı.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada; “Başbakanımızın, bakanlığı zamanında başlattığı ve çok önem arz eden bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Uzay Ajansının kurulması ile Türkiye, uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı ilerleyecek. Çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın başkanlığında ilgili bakanların da dahil olduğu Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu oluşturulacak. Böylece Türkiye’nin uzay kapsamındaki hali hazır altyapı ve yetenekleri hızla geliştirilecek.” dedi.

Öte yandan, Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi(NASA), Japonya Uzay ve Havacılık Araştırmaları Ajansı(JAXA), Almanya Uzay ve Havacılık Araştırmaları Merkezi(DLR) ve Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) gibi bu araştırmaları yapan merkezlerin uzay kanunları ve ve temel uzay politikalarına ilişkin metinlerin incelendiğini ve kanun taslağı çalışmalarında bu dokümanlardan istifade edildiği ifade edildi.

Mühendisce