Türkiye Uzay Teleskobu Yapımına Başladı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için son aşamalarda olunduğu haberinin ardından şimdide yerli uzay teleskobu yapımına başlanıldı.

Atatürk ve Işık Üniversitelerinin ortak yürüttüğü proje kapsamında ilk kez Türkiye’de %100 yerli üretim DAG teleskobu için üretime başlanılacak.

Işık Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesi dahilinde yaklaşık 4 metre çapında görsel ve kızıl ötesi bölgede araştırma yapabilme kapasitesine sahip DAG teleskobu ve içerisinde yer alacağı açılır-kapanır kubbesinin yapımı için yurt dışında imzalar atıldı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından destek olunan, Erzurum Atatürk Üniversitesi koordinatörlüğünde ve ev sahipliğinde üretilecek “Adaptif Optik Sistemi” ile hayata geçirilecek DAG Teleskobu bitirildiğinde, Avrupa’da bulunan en yüksek çözünürlüğe sahip astronomik gözlem aleti olacak.

Bütün optik cihazlarla birlikte hesaplandığında yaklaşık 150 milyon liraya mal olacak teleskop, kubbe, bina ve optik aygıtlar sayesinde uzayı, hem görsel hem de kızıl ötesi bölgede gözleyebilecek. DAG teleskobu, 2019’dan itibaren Atatürk Üniversitesi bünyesinde Erzurum’daki 3170 metre rakımlı Konaklı- Karakaya Tepesine yerleştirilerek gözlem yapacak.

Mühendisce