Türkiye’nin İlk Dikey Ormanı

4.Levette yapılacak olan Greenox Urban Residence Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek. Başlangıcı Milano’da şehirsel dönüşüm çerçevesinde yapılan dünyanın ilk dikey ormanı Bosco Verticale (Dikey Orman) projesi, Türkiye inşaat piyasasını da etkilemişe benziyor.

Milano’da, İtalyan mimar Stefano Boeri’nin yapıtı olan “Dikey Orman” projesi, 2010 senesi başlarında, Milano şehrinde, yüksek nüfuslu tarihi bir bölge olan Porta Nuova Isola’nın şehirsel dönüşümü dahilinde yapımına başlanmış ve 2014 senesinin sonunda bitirmiştir. Bosco Verticale (Dikey Orman) konut projesi, gittikçe kalabalıklaşan ve tamamen betonla kaplanan şehirlerde, yapıldığı bölgenin botanik çeşitliliğini artırmak için ‘Baştan canlandırma’ projesi çerçevesinde gerçekleştirilen ve cepheye yeşil bitkilerin entegre edilerek tecrübe ettiği ilk şehirsel dönüşüm projesidir. Greenox Urban Residence da mühendis, mimar ve peyzaj uzmanlarından oluşan danışmanlar grubu tarafından ele alınarak, Bosco Verticale’de karşılaşılan inşaat, yapı ve bitki gelişim zorlukları incelenmiş, yeni analiz eder üretilmiş, uygulama yolları ve mimari açıdan farklılaşan yeni bir model oluşturulmuştur.

Bu proje dahilinde binalar için yapılan bahçe ve yeşil alan düzenlemelerinin de tarih olmasını böylelikle arsanın daha verimli kullanılması amaçlanmaktadır. Greenox Urban Residence inşaat mühendisliği açısından yenilikçi dış cephe teknolojileri, binadaki hayati sarfiyatın daha aza indirgenmesini sağlayan sistemler ve binada yaşayanlar arasındaki paylaşımı artırıcı sosyal forum aplikayonu bulunmaktadır. İleri mühendislik ve tüm mühendislik dallarının birlikte çalışması sonucu ulaşılabilecek noktayı çok rahatlıkla görebileceğimiz bir proje.

Mühendisce