Uçan Araba Teknolojisinde Son Gelişmeler

Dünyada uzay arabalar konusunda gerçekleşen son gelişmeler nelerdir?

Bir dönemin bilim kurgu filmlerinin hepsinde gördüğümüz uçan araba artık hayatımıza girmesi hayal değil. Dünya çapında bir çok ülkede bulunan büyük ve küçük bir çok işletme uçan araba konusunda çok farklı mühendislik ürünleri geliştirmeye başladılar. Gelişen dünya düzeninde daha hızlı sonuca gitmek için gerekli olan tüm teknolojik yenilikler gerçekleşmiş yada gerçekleşmektedir.

Mühendislikteki en büyük beyinlerin bu yeni otomobil sınırını tartışmak için buluştuğunu gören Uber’in Elevate Zirvesi’nin ardından, alandaki en son gelişmeleri kontrol etmeye değer olduğunu düşündük ve sizler için en güncel haberleri derledik. İşte gökyüzüne araba koymak isteyen vizyoner mühendislerden bazıları.

Kevin Colburn – Terrafugia

Şirket önümüzdeki süreçte piyasaya sunmayı düşündüklerini hatta kısmı olarak satışların başladığını açıkladı. Uçan araba için konulan isim ise Terrafugia Transition olarak bildirildi. Şirketin COO’su ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Kevin Colburn, aracın bir arabadan daha hızlı ve bir uçaktan daha uygun maliyetli olduğunu iddia ediyor.

Şirket, Terrafugia Transition’ı  inanılmaz fütüristik görünümlü TF-X ile takip ediyor. TF-X, 321,8 km / s’lik bir seyir hızına sahip olduğu aynı zamanda dikey kalkış ve iniş sayesinde piste gerek olmadığı da dile getirildi. Kesinlikle görünümü ve kulağa hoş gelen bir sesinin olduğu açık. Herhangi birimizin TF-X’in test dönüşünü yapmadan önce en az 2025’e kadar beklememiz gerekecek.

Douglas MacAndrew – Aeromobil

Araba mı? Bir uçak mı? Sanırım ikiside. Slovak yapımı Aeromobil birkaç yıldır çalışmalarda kendini gösterdi. Ancak gelişimi CTO Douglas MacAndrew’ı işe aldığında geçen yıl hız kazandı diyebiliriz. Jaguar, Mercedes, BMW ve daha fazlası için çalışma tecrübesi olan deneyimli bir mühendis olan MacAndrew, ciddiyetle göklere çıkmadan önce aracın ağırlığını azaltmak ve aerodinamikliği geliştirmek için çalışıyor.

Douglas MacAndrew - Aeromobil
Douglas MacAndrew – Aeromobil

En son tasarımları Aeromobil 5.0’ın önümüzdeki on yıl içinde seri üretime hazır olması bekleniyor. Bu arada, 2020’de 4.0 modellerinin sınırlı bir sürümünden bahsediliyor. 4.0, hibrit bir elektrikli motor kullanıyor ve tek bir şarjla 400 mil yol kat edebiliyor.

Paul DeLorean – DeLorean

Uçan Araba için yollara gerek yok Uçan bir araba yapmak için mükemmel bir seçim gibi görünen bir şirket varsa, o da DeLorean’dır. DeLorean Aerospace’in liderliğini, popüler kültür tarihinin en ikonik araçlarından birini getiren John DeLorean’ın yeğenini CEO’su olarak üstlenmektedir. Ailede fütüristik araç tasarımı alışa geliniş bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Paul DeLorean - DeLorean
Paul DeLorean – DeLorean

DeLorean DR-7 elektrikli itiş özelliğine sahiptir ve tamamen özerk olması beklenmektedir, yani uçmak için bir pilot lisansına ihtiyacınız olmayacaktır. Şirket, bu yıl bir noktada tam ölçekli bir prototip üretmeyi amaçlıyor.

Jim Tighe – Kitty Hawk Cora

Kitty ve Google destekli uçan araba Cora, bu yılın başlarında test uçuşlarına başladı. Baş Mühendis Jim Tighe başkanlığındaki araç, Uber ve Airbus’un çabalarına rakip olacak güvenli ve sürdürülebilir bir uçan taksi olmaya hazırlanıyor.

Cora, tamamen elektrikli olan ve bağımsız olarak hareket eden dikey bir kalkış ve inişe izin veren 12 kaldırma fanına sahiptir. 150 – 900 metre (500 – 3000 feet) arasındaki yüksekliklere ulaşabilir ve 180 km / s’lik azami hıza sahiptir.

Rodin Lyasoff – Airbus A³ Vahana

Vahana, ilk fikirden yapımına kadar yaklaşık tüm uçan arabalar arasında en hızlı ilerlemelerden birine sahip. Fikrin ortaya çıkmasından sadece iki yıl sonra, Vahana havada test ediliyordu. CEO ve havacılık mühendisi Rodin Lyasoff, şirketin MO’sunun ‘olabildiğince hızlı gideceğini’ söyledi.

Rodin Lyasoff - Airbus A³ Vahana
Rodin Lyasoff – Airbus A³ Vahana

Proje, ilk kendinden pilotlu tamamı elektrikli uçan araba olmayı hedefliyor. Yolcu güvenliğini sağlamak ve gökyüzü trafiğinin kazasız geçmesine izin vermek için sensörler kullanarak kendini birçok rakipten ayıran bir uçan araba olarak karşımıza çıkmaktadır.

Robert Dingemanse – PAL-V Liberty

Bu yılın Mart ayında, Hollandalı PAL-V şirketi, uçan arabaları Liberty’nin 2020’da pazara çıkacağını açıkladı. Bu, ilk ticari uçan araba olacak ve CEO Robert Dingemanse’ye göre sadece Araç pazarını hazır hale getirmek için gerekli son sertifikalar bekleniliyor.

Robert Dingemanse - PAL-V Liberty
Robert Dingemanse – PAL-V Liberty

Liberty, biri sürüş, diğeri uçuş için olmak üzere çift motor içerir. 160 km / s’lik en yüksek arazi hızına sahiptir ve havada 180 km / s’lik bir hıza ulaşabilir. Ön siparişler 2019’da başladı ve tahmini maliyeti 400.000 dolar.

Dara Khosrowshahi – UberAIR

Uber, gökyüzüne uçan arabalar yollama konusunda çok ciddi bir hedef haline getirdi, o kadar ki NASA mühendisleriyle takım oluşturdu ve hatta uçan arabalar için bir zirve yaptı. CEO Dara Khosrowshahi, önümüzdeki on yıl içinde uçan arabalar havada olacağına inanıyor ve 2020 yılına kadar uçan arabayı gerçeğe dönüştürmeyi umuyor.

Projenin büyük bir kısmı, yakın gelecekte her türlü uçan aracın güvenli bir şekilde geçmesini sağlayacak otomatik bir hava trafik kontrol sisteminin geliştirilmesidir. UberAIR için ilk test yerlerinin Dallas, Teksas, Dubai ve hatta belki de Los Angeles, Kaliforniya olduğu söylenmektedir.

Patrick Nathen – Lilium Jet

Alman şirketi Lilium, iddialı uçan otomobil projesi için manşetlere çıkıyor. Önerilen Lilium jeti özerk olacak, beş kişiye kadar taşıyabilecek ve bir akıllı telefon uygulamasıyla uçurulabilecek.

Patrick Nathen - Lilium Jet
Patrick Nathen – Lilium Jet

Kurucu ortak Patrick Nathen, uçan arabanın toplu taşımada devrim yaptığını görmeyi umuyor. Tahmini piyasaya sürülme tarihi 2025 olduğunu da eklendi. Yeni, havadan taşınan bir toplu taşıma şekli vaat etmenin yanı sıra, Lilium jet de tamamen elektrikli olacak ve jetle çalışan uçuş yapabilen tek elektrikli uçan araba olacak.

Tsubasa Nakamura – Toyota SkyDive

Toyota SkyDive’ın Tokyo’daki 2020 Olimpiyatlarının törenlerini açması planlanmasına rağmen, otomobil sadece eğlence amaçlı bir heves olmadığını ekledi. Yeni başlayanlar için, sadece 2,9 metre uzunluğunda ve 1,9 metre genişliğindeki dünyanın en küçük elektrikli uçan arabası olacak.

Bu, aracı çalışmama süresinde tasarlayan Tsubasa Nakamura liderliğindeki bir grup Toyota çalışanının beyni. Ekip, otomobilin 150 km / s’lik maksimum arazi hızlarına 100 km / s’lik en yüksek seyir hızına ulaşmasını umuyor. Test çalışmalarının bu yıl başlaması planlanıyor ve aracın seri üretiminin 2030’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Daniel Hayes – VRCO NeoXCraft

Geçen yılın sonunda, İngiliz VRCO şirketi, sadece yollarda ve havada değil, aynı zamanda suda da kullanılabilen bir uçan araba yaratma planlarını açıkladı. CEO ve kurucu ortak Daniel Hayes, 2020 yılına kadar otomobillerin yola hazır olmasını bekliyor.

Daniel Hayes - VRCO NeoXCraft
Daniel Hayes – VRCO NeoXCraft

NeoXCraft’ı rakiplerinden ayıran bir özellik de yenilikçi tasarımıdır. Kanallı fanları uçuşta kullanılabilir veya sürüş için tekerlekler haline getirilebilir. Ön sipariş şu an için yapılabilmekte ve 2 milyon dolardan biraz daha pahalıya mal olacak.

JoeBen Bevirt – Joby Aviation

Bu yılın başlarında Joby Aviation, 100 milyon dolarlık fon sağladığında uçan araba bahislerinde bir yarışmacı olarak ortaya çıktı. Başlangıç ​​bir gecede ortaya çıkmış gibi görünse de, 2009 yılında JoeBen Bevirt tarafından kuruldu ve o günden bu yana gizlice güçlendi.

Joby’nin amacı, yollar ve köprüler gibi maliyetli altyapı ihtiyacını ortadan kaldıracak temiz, uygun maliyetli toplu taşıma yaratmaktır. Proje ile ilgili bilgiler hala çok gizli olsa da, araçlarının dört yolcu taşıyabileceği ve 15 dakikalık bir test çalışmasını başarıyla tamamladığı iddia ediliyor.

 

Bunları da Öğrenmek İsteyebilirsin