UPS Kargo Teslimatı için Drone’ları Kullanacak

Dünya’nın en büyük kargo paket teslimatı yapan şirketlerinden biri olan UPS, zorlu şartlarda da teslimatlarını yapabilmek için Drone’ları kendi sistemine entegre etmeye çalışıyor.

UPS, drone’ları sistemine dahil ederek ticari teslimatlar ve ulaşılması zor yerlere daha kolay bir şekilde kargoyu ulaştırabilmek için robot yapımcısı “CyPhy Works” şirketiyle birlikte çalışmaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda Marblehead şehrinin kıyısında testlerini yapmaya başlayan şirket, bir soluk aldırma cihazını Atlantik Okyanusu’nu geçerek 3 mil uzaklıktaki Children’s Island’a ulaştırdı.

Başarıyla sonuçlanan bu teslimatın ardından CyPhy Works başkan vekili Helen Greiner yaptığı açıklamada, “UPS ile yaptığımız drone testleri bize hem mühendislik hem de maliyet bilgileri anlamında yarar sağlayacak. ” dedi.

Ayrıca drone’ların nerelerde kullanılacağı ile ilgili bilgi veren Greiner sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Drone’lar bütün teslimat işlerinin yapılmasını sağlamayacak. Ulaşılması zor lokasyonlar ve altyapının kullanılamaz durumda olduğu acil durumlarda paketlerin teslimatının daha hızlı olması için kullanılacak.

Yeni revize edilen federal havacılık kurallarına göre, “Ticari drone’lar insanların üzerinden uçamaz.” diyor. Fakat bu durum ne robot yapımcılarını ne de diğer şirketleri böyle çalışmaları yapmaktan vazgeçiriyor. Çünkü yakında yeni düzenlemeler ile bunun önünün açılabileceği düşünülüyor.

Ayrıca Wal-Mart ve Amazon gibi alışveriş devleri de kendi çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirmekteler.

Mühendisce