Üretilen İlk 1000 İşlemcili Yonga

İçinde 1000 adet programlanabilir işlemci bulunan mikro yonga (çip) California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü tarafından tasarlandı.

Bilinen teknolojiler üzerinden bir karşılaştırma yapacak olursak, dünyada yapılmış olan ilk 1000 işlemcili yonga (çip) olma özelliğini taşıyan buluş aynı zaman bir üniversite tarafından üretilmiş en yüksek “clock-rate” değerine sahip. Bu yonganın mimarisini tasarlayan ve geliştiren ekibin başındaki Bevan Baas  Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden bir profesör. Ve ekibin analizine göre daha önce yapılan hiçbir yonga 300 işlemcinin üstüne çıkamamıştı. Yapılan 300 işlemciyi geçemeyen yongaların çoğu araştırmalar için tasarlandı veya ticari amaçlarla satıldı. Kilocore ismi verilen bu yonga IBM tarafından 32 nm CMOS teknolojisi kullanılarak imal edildi.

Baas yaptığı açıklamada ürettikleri yongayı şu şekilde anlattı: “Her bir işlemci çekirdeği kendi küçük programıyla birlikte diğerlerinden bağımsız çalışabiliyor. Bu şekilde yonga çok büyük bir esneklik kazanıyor. Her bir çekirdek bağımsız ve paralel bir şekilde çalışarak hem daha yüksek veri işlemeyi hem de daha düşük enerji kullanımını sağlıyor. Çünkü her bir işlemci diğerlerinden bağımsız bir saat hızına sahip ve gerekli bir durum olmadığı halde o işlemci kendisini kapatabiliyor.

Bu işlemci çekirdeklerinin bir diğer önemli özelliği ise, ortalama maksimum 1.78 GHz hızında çalışıyorlar. Ve veriler işlemci çekirdekleri üzerinden birbirlerine aktarılıyor. Çoğu işlemci bunun için bir hafıza havuzu kuruyor ve veriler oraya gidip, oradan istenildiğinde alınıyordu. Bu aktarım çoğu işlemcide dar boğaz oluşmasına sebebiyet veriyordu. Bu şekilde böyle sorunlarında önüne geçilmiş oldu.

İşlemci enerji verimliliği açısından da önemli noktalara gelindiğini gösteriyor. Örneğin 1000 işlemci saniyede 115 milyar işlem gerçekleştirirken sadece 0.7 Watt enerji harcıyor.  Bu da sıradan AA bir batarya ile karşılanabilecek bir harcama. Kilocore işlemciyi normal bir laptop işlemcisiyle karşılaştıracak olursak, 100 kat daha verimli enerji kullanımından söz edebiliriz.

Mühendisce