Uzayı Temizlemek için Üretilen Dev Zıpkın

Airbus şirketinin geliştirdiği dev zıpkın uzay çöpü sorununu çözecek.

Dünya’nın yörüngesinde bulunan ömrünü dolduran uyduların parçaları ve diğer artıkların, uzaya gönderilecek bütün araçlar için gittikçe büyüyen bir tehlike oluşturduğunu düşünen bilim adamları bunları toplamak ve yörüngeden uzaklaştırmak için dev bir zıpkın geliştirdiler.

Dünyaca ünlü Airbus şirketindeki bir ekip, yörüngedeki büyük parçaları bu devasa zıpkın sayesinde parçalamayı amaçlıyor. Yaklaşık bir metre uzunluğundaki zıpkın, uzay aracından güçlü bir bağlantı halatı ile fırlatılarak artık parçaları yakalayacak ve ardından uzay aracı sayesinde çöpü atmosferde yakmak üzere tasarlandı.

Projenin mühendislerinden Alastair Wayman geliştirdikleri bu zıpkın ile ilgili yaptığı açıklamada “Eğer ki bu projede robotik bir kol kullanacak olsaydık, hedefi doğru zamanda yakalamak çok zor olacaktı. Fakat zıpkın ile birlikte tek yapmanız gereken sabit bir şekilde pozisyon alıp, hedefin sizin altınızdan geçmesini beklemek ve doğru zamanda zıpkını ateşlemek. Ve gerçekten çok hızlı olduğu için işi oldukça kolaylaştırıyor.” dedi.

Uzay çöpleri için kullanılacak olan zıpkın

Bu yeni icat ile yakalanması planlanan en büyük uzay çöpü ise, 8 tonluk ağırlığı ile altı yıldır bozuk bir şekilde yörüngede dolaşan Envisat Yeryüzü gözlem uydusudur. Ekip, amaçlarının bu gibi büyük kütleye sahip uzay araçlarını da çekebilmek olduğunu belirtiyorlar.

Airbus’ın dev zıpkını yakında test edilecek. Cihazın daha küçük bir versiyonu, gelecek günlerde uzaydaki çöp sorununa odaklanan başka bir grup olan RemoveDebris’in misyonuna gönderilecek. Bu test görevi sırasında kendileri bir metali serbest bırakacaklar. Ve ardından yakalamayı deneyecekler.