VertiGo, Disney Duvar Tırmanabilen Robot

Disney yer çekimine meydan okuduğunu söylediği robotu VertiGo’nun tanıtımını gerçekleştirdi.

VertiGo pervaneler yardımıyla zeminden duvarlara geçiş yapabilen, tam anlamıyla duvar tırmanabilen bir robot. Robot Disney Zürih Araştırma Merkezi ve ETH ikilisinin işbirliği ile tasarlanıp geliştirilmiştir. ETH, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ismiyle bilinen merkezi Zürih’te bulunan bir üniversitedir. Mühendislerin uzun süredir üzerinden çalıştıkları teknolojinin sonuçlandığının duyurulmasıyla merakla bekleyiş sonlandı.

İşleyişinden bahsetmek gerekirse, VertiGo üzerinde 2 adet pervane ve 4 adet tekerlek bulunduruyor. Her bir dümen büyüyebilmektedir. Bu şekilde robot duvara çıkma işlemi her yönden çok rahatlıkla becerebilmektedir.  Fakat bunları açıklamak videoda daha rahat görebileceğiniz ayrıntılar.

Disney daha önceden de başka bir robotu Jimmy’i tanıtmıştı. Bugünlerde herkes gibi Disney’in de ufak robotlara yönelmesi gelecek hakkında ufak ipuçları veriyor. Fakat bunun doğrudan ticari bir amaç için mi, yoksa dolaylı olarak robotun yol açacağın ticari amaç için mi olduğu hakkında kesin bir bilgi yok.

Mühendisce