Volkanlar, İklim Değişikliklerinin Sebebi mi ?

Science dergisinin 22 Nisan tarihli sayısında kıtaların tektonik plaka hareketleri dünya tarihindeki iklim değişiklerinin yegane sorumlusu olabileceğini belirtmiştir.

Teksas Üniversitesi’nin liderliğinde gerçekleştirilen çalışmaya göre, geçtiğimiz 720 milyon yılı incelediklerinde volkanların daha aktif oldukları dönemlerde, dünya ikliminin daha sıcak olduğunu keşfetmişlerdir. Bu kıtalararası volkanların daha pasif oldukları dönemlerde ise daha soğuk iklimler var olmaktadır.

Kıtalararası volkanik kanalların oluşturduğu bir örnek Andes Dağları‘dır. İki plaka karşılaştığında okyanus plakası alçalır ve kıt plakasının altında kalır. Bu gerçekleştiğinde volkanik kanallardaki magma , dünya yüzeyindeki karbon ile karşılaşır ve karbondioksit açığa çıkar. Atmosfere karışan bu CO2 iklim değişikliklerinde büyük rol oynar.

Araştırmanın başındaki kişilerden biri olan Ryan McKenzie “Uzun zamandır atmosfere karışan karbondioksitin iklim değişikliğine sebep olduğunun bilindiğini , ama Dünya’daki karbondioksit dalgalanmasına neyin sebep olduğunun şu ana kadar cevabı olmadığını ” söyledi. Daha bir çok teorinin bu dalgalanmayı açıklamak için öne sürüldüğü bilinmektedir. Bunlardan bir diğeri ise dünya yüzeyine dışarıdan çok fazla malzemenin gelmesi sonucu CO2 açığa çıktığıydı fakat bunun nasıl olabildiği tam olarak açıklanamıyordu.

Şu ana kadar öner sürülen bir çok teori arasında karbondioksit seviyesindeki dalgalanmayı en iyi açıklayan teori olarak kabul edilen volkanik aktivite, böylece biraz daha desteklenmiştir.

Mühendisce.com