Volvo İngiltere’de Otonom Arabalarını Deneyecek

Volvo İngiltere’de yapılmış en büyük otonom araba sürüş denemesi için kolları sıvadı, Britanya yollarında 100 adet otonom arabanın denemelerine başlıyor.

“Drive Me London” ismini verdikleri projeyle bir dizi yarı otonom araç 2017 yılının başlarında Britanya yollarına çıkacak. 2018 yılında proje genişleyerek sayı 100 adet araca yükselecektir. Bu proje aslında Volvo’nun 2020 yılı için verdiği ölüm veya yaralanma olmadan araba sürüş sözünün bir parçasıdır.

Volvo arabalarının baş yöneticisi Håkan Samuelsson yaptığı açıklamada “Otonom sürüş kazaların yaşanmamasını sağlayarak insanları bir adım öne taşıyor. Otonom arabaların trafiğe tam olarak çıktığı zaman daha fazla hayatın kurtulacak. Ayrıca otonom arabaların bir çok avantajı var. Bu yüzden hükümetler bu projelerin mevzuatı konulup ve altyapıya yerleştirilip bu arabaların sokaklarda olmasına izin veriliyor. Bunun gibi olayları otomotiv endüstrisi yapamaz. Yardıma ihtiyacımız var.” dedi.

Volvo iç görünüm

Volvo’nun bu projedeki ortaklarından “Thatcham Research” başkanı Peter Shaw “Şüphesiz ki, çarpışma sıklığı dramatik şekilde azalacaktır. Bu teknolojinin bir alt seviyesi olan Acil Durum Otonom Frenleme sitemleri ile kazaların azalabileceği gerçeği kanıtlanıp, benimsenmiştir. NHTSA’nın öngördüğü şekilde ABD’de 2035 yılında teknolojinin gelişimiyle kazaların %80 kadarı önlenebilecektir.”dedi.

Mühendisce