Wi-Fi Fotoğrafçılığı

Wi-Fi sinyalleri kullanıcıları çevrimiçi alandaki kullanıcılara bağlamak için duvarlardan iletirken, yayan elektromanyetik ışık dalgalarının da holografik görüntüler üretebileceğini kim biliyordu? Münih Teknik Üniversitesi (TUM) Mühendisleri, basit Wi-Fi sistemi sinyalleri kullanarak çevredeki ortamın görüntülerini yakalamanın bir yolunu buldular.

Wi-Fi fotoğrafçılığı terimini ileride sık sık duyacağız gibi görünüyor.

23 yaşındaki Mühendislik öğrencisi Philipp Holl ve Dr. Friedenmann Reinhard, bir Wi-Fi vericisinin mikrodalga ışınımını kullanarak hologram görüntüleri oluşturma hakkında bir çalışma yaptı. Wi-Fi veya Bluetooth gibi kablosuz veri iletim sistemleri, genlik ve faz gibi bilinen bilgilerle elektromanyetik dalgalar yayarlar. Bu ışık dalgaları alana girdiğinde, radyasyon iki boyutlu bir dalganın bulunduğu bir hologram oluşturur; bu önün önü, ışığın geçtiği nesnelerin üç boyutlu görünümünü kodlar.

Sıradan optik hologramlar karmaşık bir lazer teknolojisi sistemine ihtiyaç duyarken, bu Wi-Fi hologram görüntü jeneratörü yalnızca bir adet sabit ve bir adet hareketli olmak üzere iki anten gerektirebilir. Bu yeni teknoloji, Wi-Fi veya cep telefonu sinyallerinin bu holografik işleme yoluyla tüm alanın taranabileceği ve görüntüleneceği anlamına geliyor.

Reinhard, “Bu teknolojiyi kullanarak, gözlerimiz mikrodalga ışınımları görebilecek  Wi-Fi vericisinin etrafındaki alanın üç boyutlu bir görüntüsü üretebiliriz” diyor. “Tabii ki, bu gizlilikle ilgili sorular ortaya çıkartıyor. Ne de olsa, belli bir dereceye kadar, şifreli sinyaller bile çevrenin bir görüntüsünü dış dünyaya iletiyor “dedi. “Ancak, bu işlemin yakın gelecekte yabancı yatak odaları için kullanılması pek mümkün görünmüyor. Bunun için, büyük bir antenle bina da dolaşmanız gerekecek ve bu da neredeyse imkansız “dedi.