Yağmur Damlalarından Enerji Üreten Paneller

Çinli bilim adamları son derece yenilikçi bir güneş enerjisi paneli teknolojisi geliştirdiler. Bu panel yağmur damlalarından enerji üretebiliyor. Yeni teknolojiye kullanılan malzemeden de yola çıkılarak Graphene Solar Cell ismi verilmiştir.

Bu panelin yeni pil dizaynı ise Angewandte Chemie isimli dergide şu şekilde açıklanıyor , “Hem güneş hem de yağmur da çalışabilecek.”

Çalışma prensibi ise, yüksek iletken ince bir grafen tabakası yüzeye serilerek pillere verimli bir şekilde yağmurdan güç elde etme imkanı verecek. Bu da yağmurun içinde bulunan tuzların iyonlarına ayrıştırılıp , grafen elektronları ile etkileşime girmesiyle oluşturmaktadır. Grafen elektronları ile su iyonları çift tabaka oluşuturur ve doğal bir kapasitör gibi davranır. Fakat tabi ki güneşe göre üretilen bu enerji çok daha düşük verimliliktedir.

Kullanılan panelleri halen ilk seviyededir, gelecek zamanlarda bu verimliliği artırma üzerine çalışmalar yürüteceklerini belirten bilim adamları, güneş enerjilerindeki verimin yarısı kadar bir verimle çalıştırmak asıl amaç olarak belirlenmiştir. Günümüzde kullanılan güneş enerjileri %22 verimlikle çalışırken , yağmur damlalarından üretilen enerji %6.5 olarak ölçülmüştür.

Mühendisce