Yakıt Kullanmayan Jet Motoru

         Berlin Teknik Ünivesitesi’nden Mühendis Berkant Göksel’in öncülük ettiği bir mühendislik grubu uzay ve havacılık endüstrisinde devrim yapabilecek yepyeni bir motor geliştirdi. Berkant Göksel ve mühendis ekibinin geliştirmiş olduğu plazma jet motoru yakıt kullanmadan hava araçlarını itki kuvveti ile uçuşunu sağlayabilecek.

Yakıt Kullanmadan Nasıl uçuyor ?

          Plazma itici olarak adlandıracağımız bu mühendisliğin temelinde Sovyet Rusyanın 1964 yılında uzaya fırlattığı küçük hava araçları olduğunu söylemek gerekir.Günümüzün jet motor teknolojisinden oldukça uzak. Normal jet motorları yakıt ve sıkıştırılmış havayı tutuşturarak itki kuvveti oluştururken; plazma iticileri bir füzyon reaktörünü somut bir örnek verecek olursak  yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonların taklidi gibi çalışabiliyor. Argon veya hava gibi gaz moleküllerini sıkıştırıp plazma haline uyaran motorlar bu şekilde elektrik üreterek elektrik alanları oluşturma prensibine dayalı.

       Yazımızda belirttiğimiz gibi bu teknoloji aslında yeni değil bu itki kuvvetleriyle daha önceden küçük uzay araçları uçabiliyordu. Mühendis Berkant Göksel ve ekibi ise bu itki kuvvetini çok büyük uzay araçları için de kullanır hale getirmiş bulunuyorlar.

Dünyada ilk Olacak

New Scientist’e röportaj veren Mühendis Berkant Göksel,”Zemin seviyesinde hızlı ve güçlü plazma jet motorları üreten ilk ekip biz olduk. Geliştirdiğimiz motor saniyede 20 kilometre hızlara ulaşabilecek kapasitede.” sözlerini kullanıyor.

İlk Test Uçaklarda

           Berkant Göksel ve ekibinin geliştirdiği ilk örnekte 80 mm uzunluğunda mini-iticiler kullanılmış ve küçük araçların bu itici sayesinde yakıtsız olarak çalışması sağlanmıştır.ancak  buradaki gibiküçük boyutlardaki iticilerle bir yolcu uçağının uçabilmesi için toplam 10 bin adet kullanılması gerekmekte. Ekibin geliştirdiği motorlar şu an için büyük uçaklara veya kargo roketlerine güç verecek yeterlilikte olmasa da Mühendis Berkant Göksel henüz geliştirme sürecinin başlarında olduklarını ve ilk olarak 100-1000 aralığında mini-iticiyle havalanabilecek küçük uçaklarda test yapacaklarını dile getirdi.

ÖNLERİNDE BAZI ENGELLER VAR

         Ekibin önündeki en büyük problemse şu an için plazmanın üretilmesi ve üretilen plazmanın saklanması için ihtiyaç duyulan güç kaynakları yani bataryalar. Zira motorlarda kullanılacak olan bataryalar hem çok hafif hem de çok güçlü olması gerekiyor, ancak maalesef şu aşamada böylesine bir teknolojiye sahip değiliz.Göksel ve ekibi önlerindeki bu engelinenerji alanında çalışan mühendislerin kısa süre sonra çözebileceğine inandığını dile getirdi.