Yapay Zekaya Sahip Cihazlar için Dev Yarış

Sesli komutlara cevap verebilecek cihazlar konusunda büyük firmalar birbirlerinin teknolojileriyle sürekli yarış halindeler.

Birçok teknoloji devi farklı konularda birbiriyle yarış içindeler. Fakat bugünlerde öncü teknoloji şirketlerinin son yarış konusu her zamankinden biraz daha uçuk. Yarış konusu,  internet ile bağlantılı cihazlara ve akıllı telefonlara gelişmiş akıllı yazılımlar üretip, cihazların tıpkı insanlar gibi düşünebilmelerini sağlamak.

Bir çok firma insanların doğal konuşma tarzlarıyla makinelerle etkileşime girmesini evrim olarak nitelendiriyor. Örneğin, bir cihazla sesli iletişim kurarak yemek siparişi, rezervasyon, trafik durumları veya genel bilgiler için görevler verebileceksiniz.

Bütün bu “Yapay Zeka” (AI) üretmek için verilen çaba, her insanın kendi sanal asistanının olacağı bir dünyayı yaratmak için olduğu belirtiliyor. Bazı büyük firmaları ayrı ayrı ele alırsak;

Google

Google Assistant yazılımının Pixel akıllı telefonlarının içinde olacağı ve bu şekilde Apple’ın Siri uygulamasını yenmeyi hedeflendiği biliniyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların hava durumu, trafik ve haberler bakımından sürekli güncel kalabileceğini açıkladı.

Ayrıca Google kullanıcılarına akıllı telefonlarına yüklenebilecek yapay zekaya sahip Allo isimli mesajlaşma uygulamasını da sunuyor.

Samsung

Güney Koreli elektronik devi ise Apple Siri uygulamasını yapan ekibin bulunduğu Viv Labs’ı satın alarak, hızlı bir giriş yaptılar ve böylelikle ciddi bir başlangıç sürecini geçmiş oldular.

Google gibi Samsung’da yapay zekaya sahip sesli komutlara cevap verebilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor. Ayrıca bedava olan Android sistemini kullanan firma, kendi işletim sistemlerinin testlerini de son hızla sürdürüyor.

Amazon 

Yapay zekaya sahip cihazlar konusunda belki de bu akımın öncüsü durumda. 2014 yılında Alexa yazılımıyla birlikte Echo ev asistanının satışına başlayan Amazon sesli komut konusunda diğer firmalardan biraz daha önde görünüyor.

 

Mühendisce