Yeni Bir Meteor Türü Bulundu

Eski dönemlerden kalma yeni bir meteor türü İsveç taş ocaklarından birinde bulundu. Bulunan bu meteor daha önce bulunan hiçbir meteor ile benzerlik göstermemekte.

Araştırmanın başında bulunan Qing-zhu Yin yaptığı açıklamada, “Dünya üzerinde yaklaşık olarak 50.000 meteorit topladık. Fakat hiçbiri bununla bir benzerlik göstermiyor. Ve yeni bir meteor bulabilmek çok heyecan verici.” dedi.

Yeni meteor Ost 65 olarak adlandırıldı. 470 milyon yıl önce yaşanan masif astreoid çarpışmasının kayıp parçalarından birisinin bulunduğu düşünülüyor. Bu çarpışma 1 milyon yıl boyunca dünyaya çarpışmanın kalıntılarını düşürdü. Bu düşen kalıntıların Ordovisyen Dönemde dünyadaki yaşam çeşitliliğinin oluşmasında etkili olduğu varsayılıyor. Çarpışma maruz kalan nesnelerden biri iyi bilinmekte: L-Kondirit, dünyada en çok bulunan meteor türü. Fakat bu nesneye çarpan diğer meteorun ne olduğu ise hala bir gizem.

Ost 65, 100 den fazla fosil meteoritin kaynağı olarak İsveç’in Thorsberg taş ocağında keşfedildi. Ost 65 kayasına bir fosil meteor deniliyor. Çünkü, orijinal kaya bir kaç dayanıklı mineral (spineller ve chromite) dışında neredeyse tamamen değişime uğraşmış. Çarpışmadan kurtulabilmiş oksijen ve krom izotopları üzerinde yapılan analizler, Ost 65 meteorunun tamamen değişime uğradığını gösterdi.

Ost 65 üzerinde yapılan bir diğer araştırma ise ne kadar uzun süre dünyaya gelmeden seyahat ettiği ile ilgiliydi. Bunun için ne kadar uzun süre kozmik ışınlara maruz kaldığı ölçülerek, 470 milyon yıl önce olan patlamadan yaklaşık 1 milyon yıl sonra dünyaya ulaştığı bulundu. Bu analizler taş ocağında bulunan L-kondirit meteor ile eşleştirildi. Orijinal nesne büyük ihtimal çarpışma esnasında parçalarına ayrıldı. Fakat parçaların bir ihtimal hala uzayda olması beklenen sonuç.

Mühendisce