Yeni Doğa Dostu Beton Üretim Teknolojisi

Mühendisler beton üretimindeki karbon emisyonunu azaltmak için yeni bir teknoloji geliştirildi.

Rutgers Üniversitesi’nden Profesör Richard Riman, düşük sıcaklıktaki su reaksiyonlarını kontrol etmek için esnek bir yöntem geliştirdi. Malzeme Bilimi mühendisi, beton da dahil olmak üzere bir dizi ürüne uygulanacak enerji tasarrufu sağlayacak teknolojiyi buldu.

Seramik, metaller ve polimerler gibi kompozit esaslı ürünlerin kullanılmaya başlandığı ilk örnek Solidia Beton‘dur. Solidia Beton, su veya diğer sıvılardan elde edilen beton üzerindeki grenli kaplamayı azaltmayı vaat ediyor.

Riman, ‘reaktif hidrotermal sıvı faz yoğunlaştırma’ (rHLPD) adı verilen bir teknoloji geliştirdi. Riman’a göre, bu işlem nadiren 240 derecenin üzerine geçtiği için düşük sıcaklıklı bir işlem olarak görülüyor.

Geleneksel beton yapmak için yüksek ısı gerektirir ve bu ısıyı normalde almak için fosil yakıtları kullanmak gerekir. Beton ayrıca, kalsiyum karbonat, kalsiyum oksit ve yüksek karbondioksit içerisine girdiğinde CO2 yayar. Bazıları, çimento ve beton imalatının yıllık insan kaynaklı oluşan karbon emisyonlarının kabaca % 5 ‘ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Profesör Riman yaklaşık dokuz yıl önce bu teknolojiyi geliştirdi. Fakat, karbon emisyonları ve iklim değişikliği üreticiler için daha büyük bir sorun haline gelene kadar piyasaya sürmedi. Günümüzde yapılan anlaşmalar yüzünden karbon emisyonunun azaltılması şart olduğu için böylesine bir ürüne ihtiyaç duyuluyor. Bir milyar dolarlık pazarda, yatırımcılar sonunda yeşil teknolojiyi uygun bir pazarlanabilir fırsatı olarak gördükten sonra Riman harekete geçmeye karar verdi.