Yeni Enerji Depolama Birimi Süper Kondansatörler

Son yıllarda Elektrik elektronik mühendislerinin bizlere armağanı süper kapasitörlerin kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Çağımızın yeni teknolojileri için olmazsa olmazı süper kapasitörler, özellikle elektrikli araçlar ve nesne interneti ( Internet of things ) için büyük önem taşımaktadır.

Elektrokimyasal çift tabakalı kapasitörler olarak da bilinen süper kapasitörler, cihazların pil ömrünü oldukça uzatmaktadır. ayrıca akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan şarj için de yedek batarya görevi üstlenmektedir. Bununla birlikte büyük çapta düşünüldüğünde bir uygulama alanı daha karşımıza çıkmaktadır. o da elektrikli araçlar. Süper kapasitörlerin daha büyük enerjileri tutabilmesi ve büyük bir soruna çözüm olabilmesi için mühendisler tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar elektrot malzemesi üzerine odaklanmış görünüyor.
Süper kapasitörler pillere kıyasla enerjiyi daha hızlı bir şekilde alıp devrelere dağıta bilmektedirler. Bu da elektrikli araç uygulamalarında aracın şarj olma süresini oldukça kısaltacak. bütün bu teknolojiyi hayata geçirmek için şu anki pillerden çok daha fazla enerji tutabilecek süper kapasitörler elde etmek gerekecek.
grafenden üretilen süper kapasitörler lityum pillere göre daha hafif olmasına rağmen daha az enerji depolamaktadır. Bu zamana kadar  kapasitörlerin enerji depolama kapasitesinin pillere göre daha küçük olması nedeniyle üzerine çok fazla çalışma yapılmamaktaydı. Ancak süper ve ultra kapasitörlerin hacimsel kapasitelerindeki artış bu algıyı değiştirmeye başladı. Henüz pillerle bu alanda aynı seviyeye daha ulaşamamış olsa dafarklı alanlarda pillere göre olan üstünlükleri nedeniyle mühendisler tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.
Süper kapasitörlerin geliştirilesinin amacı sadece elektrikli araçlar değil tabiki. Yakın gelecekte Internet of Things (Nesnelerin İnterneti)‘in ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayabilecek güçte olması için çalışılmakta. Internet of things’i oluşturan cihazların bağımlı olacağı enerji için potansiyel çözüm olarak görülmektedir. Bu potansiyel ise süper kapasitörlerin küçük ama güçlü depolama araçları olmasıdır.