Yenilenebilir Enerji 2015 Yılı İstatistikleri

Geçtiğimiz yıl gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelere oranla ilk kez yenilenebilir enerji için daha fazla para harcadılar. Yeşil enerjinin kullanımının çok hızlı bir yükselişi söz konusu.

2015 yılı verilerine göre, yenilenebilir enerji için yapılan küresel yatırım, yeni kömür ve doğal için çıkarılmak için yapılan yatırımın 2 katından fazla duruma geldi. Yenilebilir güç için yapılan ortalama 2014 yılına oranla %5 arttı ve 2011 yılındaki rekor geçilmiş oldu.

Bu yatırımı yapanlar arasında her istatistikte olduğu gibi Çin ilk sırayı almakta. Çin, dünyada yapılan yatırımın 1/3 ünden fazlasını tek başına yapmış durumda bulunuyor. Ekstra olarak Hindistan, Güney Afrika, Meksika ve Şili de yatırımlarını önemli ölçüde artırdı.

Dünya Çapında Yenilenebilir Enerji İstatistiği
Dünya Çapında Yenilenebilir Enerji İstatistiği

Geçtiğimiz yıl, toplamda üretime yaklaşık olarak 147 gigawat gibi bir değer eklendi. Bu da toplamda Afrika’nın ürettiği enerji değerine eşit.

2015 verilerine göre yatırımın yarısını rüzgar ve güneş enerjileri alıyor. Diğer yatırım yapılan yenilenebilir enerji çeşitleri ise, bio-yakıt ve su gücünden enerji üreten tesisler.

Ayrıca yapılan araştırmada bir çok gelişmiş ülke yeşil enerjiye yatırımı bir hayli azaltmış durumda. Avrupa genel olarak geçtiğimiz seneye oranla 1/5 oranında yatırımını azaltmış görünüyor.

Ülkemizde yaşanan problem benzer ülkelerde de yaşanmakta. Yenilenebilir enerjinin kullanım alanlarındaki payı artırılırsa, o zaman daha fazla yatırım gelecektir. Şu anda soğutma, ısıtma ve taşıma sektörleri yeniden kullanılabilir enerji için en uygun alanlar olarak görülüyor.

Mühendisce