Yenilenebilir Enerjiye Karşı – Ucuz Gaz ve Kömür Fiyatları

Bilindiği üzere kömür ve gaz fiyatları gün geçtikçe azalmakta. Fakat bu durum bile yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlarda en ufak bir azalmaya sebep olamıyor. Dünya tüm hızla yenilenebilir enerjiye para yatırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalarla yatırımlar bu hızla ilerlerse 2040 yılında yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırım 7,8 trilyon dolar olacak ve bu karbon bazlı enerji kaynaklarının 4 katına eşit olacak.

Bloomberg Yeni Enerjiler Finans bölümü başkanı Jon Moore yaptığı açıklamada kömür ve gaz fiyatlarının geçmiş yıllara oranla önemli ölçüden düşük olduğunu söyledi.

Analistler bütün bu değişikliklere göre, düşük karbonlu enerji tüketimlerine rağmen hala küresel ısınmayı 2 derece altında tutmaya yetmeyeceği belirtiliyor. Neden 2 derece diye soracak olursanız, geçtiğimiz aralık ayında dünyadaki ülkelerin Paris Anlaşması’nda ortak kararı bunun 2 derece alta çekmekti.

Şu anda dünyamızdaki enerji ihtiyacının %80 i fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Bu fosil kullanımının zirvesinde bulunan 2 ülke Çin ve Hindistan. Çin geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalara göre dünyada yenilenebilir enerjiye en fazla yatırım yapan ülke olarak dikkat çekmişti. Ve 2025 yılında bunu istenen seviyeye çekecek gibi görünüyor. Bu da Paris Anlaşmasında söz verdiği 2030 yılından 5 sene önceye denk geliyor.

Avrupa’da ise durum beklenildiği gibi ilerliyor. 2040 yılında planlar doğrultusunda enerji ihtiyacının %70 i yenilenebilir enerjiden karşılanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde durum ise şöyle, rüzgar, güneş ve barajlardan elde edilen enerjinin payı %14 iken 2040 yılında bu %44 ‘e çıkarılacak.

Tüm ülkelerin en büyük amaçlarından birisi de gaz emisyonlarını azaltabilmek için elektrikli otomobil kullanımını gün geçtikçe yaygın hale getirebilmek.

Mühendisce