Yerli Üretim Tünel Açma Makinesi Çalışmaya Başlıyor

Yapımı tamamlanan yerli üretim tünel açma makinesi (TBM) iş başı yapacak.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesi ,Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Ergene Havzası Koruma Projesi çerçevesinde Ergene Nehri’nin atık maddelerden temizlenmesi amacıyla kullanılacak.

Projenin içerisinde bulunan ve bu konuyla ilgili açıklamalar yapan Ergene Derin Deniz Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceyhan, dünyada kendi tünel açma makinesini yapan sekizinci ülke olduklarını ve bununla birlikte Türkiye’nin milli makinelerini kullanmaya başlamasıyla dışa ödenen sermayenin ülke içinde kalacağını söyledi.

Çevre koruma projelerinde yerli üretim bir tünel açma makinesi kullanarak, çevreyi temizlemeyi amaçladıklarını belirten Mehmet Ceyhan, “Sıfır atık, sıfır sorun mantığıyla çözüme ulaşmak istiyoruz. Proje kapsamında ileri arıtma teknolojileri de kullanılarak sular da arıtılacak.” dedi.

Proje kapsamında arıtılan suyun Marmara Denizi’ne deşarj edileceğini aktaran Ceyhan, “Şu anda bu bölgede çalışan tünel açma makinelerinin ikisi de yabancı üretim, ilk milli tünel açma makinemizi de Ergene 2 hattına koyacağız ve makine mansaptan membaya doğru çalışmış olacak. Böylece ilk milli tünel açma makinesi (TBM) Ergene Nehri’nin temizlenmesinde kullanılmış olacak.” dedi.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın toplam proje maliyeti 10 milyar lira olarak hesaplandı. Tüm çalışmalar tamamlandığında Ergene Nehri içme suyu üretimi haricinde bir çok amaç için kullanılabilecek. Ayrıca göl ekosisteminin tekrar oluşup eskisi gibi balık bulunacağı belirtildi.