Yıldızların Gizemi Büyüyor

Dünyaya en yakın yıldız kümesi üzerinde en son mühendislik teknolojileri kullanılarak yapılan araştırmalarda, bilinenin aksine yıldız kümeleri hakkında bazı sonuçlar ortaya çıktı.

Avustralya teleskop teknolojilerindeki son gelişmeleri kullanarak, Monash Üniversitesi’nden bir grup mühendis, zamanından önce ölmek üzere olan yıldızlar üzerine yaptıları araştırmada beklenmedik bir keşif ile karşılaştılar. Bu keşifler yıldız evrimi hakkında insanoğlunun kabul ettiği bazı şeylere karşı meydan okuma niteliği taşıyor.

Son araştırmanın sonucunda, M4 küresel yıldız kümesinin içinde bulunan bir çok helyum gazı yakan yıldız, zamanında önce ölmekte. M4 dünyamıza en yakın ve en parlak küresel yıldız kümesidir. Bu yüzden en çok çalışma yapılan yıldız kümelerinden birisidir. Profesör John Lattanzio yeni keşfi şu şekilde tanımlıyor: “Arka bahçenizde daha önce görmediğiniz değerli bir şeyi bulmak gibi…

Sözlerini şöyle devam ettiren Profesör, “Küresel yıldız kümeleri evrendeki en eski objelerdendir. Onların içlerinden ne olduğu ile ilgili bir düşüncemiz olmasına rağmen, beklenmedik bir şey bulduğumuzda her zaman dikkatli davranırız. Bu yıldız kümeleri her zaman hem büyüleyici hem de sinir bozucu olmuşlardır.

Mühendisler son araştırmalarında yüksek verim ve çözünürlüğe sahip spektrograf(HERMES) kullandılar. HERMES ile Avustralya Teleskopuna fitlenen ve  AAO tarafından yönetildi. Araştırmacılar M4 yıldızlarının kimyasal bileşimini çözümleyerek sürpriz bir sonuca ulaştılar. Bunu da M4 yıldız ışıklarının şifrelerini çözerek yaptılar. Sonuç ise şuydu; gözlenen yıldızların yarısı “Red Giant”(Büyük Kızıl) evresini atlayıp, planlanandan milyonlarca yıl önce direkt olarak “White Dwarfs”(Beyaz Cüceler) evresine geçmektedir.

HERMES kimyasal analizi sonucunda bu vaktinden önce ölmeye eğilimi olan yıldızların sodyum yönünden zengin ve oksijen yönünden fakir oldukları saptandı. Bu keşif sonucunda Monash Üniversitesi’nden bir ekip “NGC 6752” yıldız kümesindeki çoğu yıldızın bu yıldızlar gibi zamanından önce öleceğini orta çıkardı.

Mühendisce

Daha fazlası için:  “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”