Yiyecekleri Üretebilecek Ev Aleti Geliştirildi

Bilim-kurgu filmlerindeki gibi çeşitli malzemelerden sağlıklı bir yiyecek oluşturabilen ev aletleri artık hayal değil.

VTT Technical Research Centre of Finland Ltd tarafından 3D yazıcılarla geliştirilen CellPod prototipi bu tip ürünler üretebiliyor. Bir biyoreaktör içinde büyüyen bitki hücreleri yeni bir fikir değil, daha önceleri de bunun benzeri fikirler ortaya çıkmıştı. Fakat bu ekip geliştirdiği teknolojiyle evde kullanılabilen ve bir hafta içinde hasat veren bir sistem sağladı.

VTT firmasının geliştirdiği CellPod prototipi şu anda Otaniemi şehrinde üretimi gerçekleştiriyor. Prototip, ufak bir lambaya benziyor ve mutfak masası üzerine konumlandırılmak için son derece uygun. Ayrıca araştırmacılar, farkı ürün fikirleri geliştirmek için tüketiciler ile işbirliği içindeler. Bu da, daha farklı şekillerin oluşmasına sebep olabilir.

VTT araştırma ekibinden Lauri Reuter yaptığı açıklamada, “Kentleşmenin getirdikleri birlikte kaybolan tarımın yerini bir şeyler almalıydı. Tarımın azalmasıyla birlikte gerekli olan üretimi sağlayabilecek araçlardan biri de bu. Ve gelişimi tamamlandığında, tüketicilere evde kendi yemeklerini üretmek için yeni ve heyecan verici bir yöntem sunacak.” dedi.

Mühendisce