Yükseltilmiş Transit Metrobüs

Ülkelerin nüfusu arttıkça problemler de artıyor metropol şehirlerde bu sorunların başında Trafik problemi geliyor. Başta İstanbul, Tokyo, New York gibi büyük kentler olmak üzere pek çok metropolü olumsuz yönde etkiliyor. Çin’de Mühendisler bu sorunu ortadan kaldırmak için bir araç ürettiler. Metrobüs ve Havarayın karışımı olan araç bu sorunu oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldıracağa benziyor.

Mühendislerin yükseltilmiş transit otobüs adı verdiği konseptin çalışma prensibi metrobüsle hemen hemen aynı, Ancak metrobüs gibi yoldan değil havadan gidiyor dersek yanlış olmaz. Yüksek bir yapıda olan ve bulunduğu yolu adeta saran tasarımı sayesinde adeta trafiği yutarak ilerliyor. Körük sayısı da arttırılabilen aracın 3 ve 4 körük seçenekleri bulunuyor. Aracın 4 körüklü modeli 60.6 metre uzunluğunda, 4.5 metre yüksekliğinde ve 7.8 metre genişliğinde bu verilerle tıpkı bir kara delik gibi trafikte ilerliyor.

Aracın en muhteşem kısmı İçinden 2.5 metre yüksekliğindeki bütün taşıtların rahatlıkla geçebilmesi , sistem aynı anda 1400 yolcunun taşınmasına da olanak sağlıyor. Şu anda mühendisler prototip üzerinde çalışmalar yapmakta aracın piyasaya yaklaşık bir yıl içinde çıkacağı da belirtiliyor. Fiyat konusunda da kesin bir rakam söylenmedi.