Yumurta Şeklinde Drone

Drone teknolojisi gün geçtikçe gelişmekte ülkemizde daha tam izinleri bulunmamakla birlikte mühendisliğin en hızlı geliştiği alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik olarak yenilikler muhakkak olmakta ancak tasarım olarak da geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yazımızda yumurta şeklinde drone lardan bahsedeceğiz.

Drone larda katlanabilirlik özelliği drone kanatlarından ve pervanesinden dolayı kolayca yapılamamakta ancak estetik bir çözüm ile bu sorunu da çözmüşler.Pekin merkezli Powervision Robot firması PowerEgg’de yumurta şeklinde bir kabın içerisine katlanılabilen bir drone ürettiler.

8 ay boyunca Arge çalışması yapılan PowerEgg, Powervision firmasının ilk ticari drone modeli olarak piyasaya çıkartıldı. PowerEgg’in Mühendislerine göre ürün yalnızca estetik değil aynı zamanda bir çok kompakt tasarıma da sahip bu sayede havadayken daha az enerji  tüketiyor ve uçuş mesafesi artıyor.yumurtanın alt ekseninde 360 derecelik panoramik 4K Video çekebilen bir kameraya da sahip.

Ürünün kamerası uzun menzillerde görüntü kalitesi de  oldukça yüksek aynı zamanda anlık konum bilgilerini de kullanıcısına yollayabiliyor. Mühendisler bu Drone için sadece uçan robot üretmek istemedikleri aynı zamanda sanatsal bir duruşunun da bulunmasını istediklerini belirtiyorlar.

Mühendisliğin 3 temel kuramının olduğunu duymuşsunuzdur. 3e kuralı da denilmektedir. Emniyetli , ergonomik ve Estetik bu drone için bu 3E mantığını yansıtıyor desek yanlış olmaz. Drone ‘un sahibi firma henüz piyasa fiyatını belirlemediklerini de sözlerine ekledi.