Yumuşak Robot ; Deniz Şeytanı

Mühendis Gabrielle Franzini, eyalet bilim fuarında üçüncü sırada yer alarak mühendisliğinin geleceği için oldukça önemli bir adım atmış oldu. Bu başarı onlar için açılan yeni bir kapı oldu  O ve ekibi, Karton ve Balsa ağacından bir Arduino mikro denetleyicisi kurdu. Sadeliğine rağmen Mühendis Franzini’ye oldukça önemli bir başarıya imza attırdı.

Okyanus’un en verimli yüzücülerinden birini inanılmaz bir başarı ile kopyaladılar.

Franzini, “Yumuşak robotikler ve canlılar arasında iyi bir korelasyon var” dedi. Ekip bir pompa, valf ve düşük güçlü mikrodenetleyici kullandı. “Robot kaymak için tasarlandı,” dedi.


Bununla birlikte, en büyük mücadele, esnek olmasına rağmen ışının eklemli destek vermeye başladı. Grup, bir PneuNets aktüatörüne veya yapı içindeki odaların “pnömatik ağları” sistemine yerleşti.

Franzini, SOLIDWORKS CAD ile yaptığı iş sayesinde sistemle ilgili tecrübeye sahipti.

Ekip, silikonu nasıl modellediğini anlamak için simülasyonlar geliştirdi.

Franzini, “SOLIDWORKS’taki bükülmeyi tahmin edebildik” dedi. “Simülasyonlar bize silikon modelimiz için ölçümler verdi.”

TEFE grubunun kullandığı araç, Soft Robotics Toolkit’in web sitesinde sunduğu Kalıp Tasarımı Eğiticisine benzemekteydi.

Ekip kanatların 35 derecelik esnekliği yönetmesini istiyorlardı. Bu, normal hareket için izin verilen sınır olacaktı. Kanatları muhteşem 60 derece esnekliği de aştı.

Ekibin nihai sonuçlarına göre, robotun gövdesi en önemli sıkıntıya neden oldu:

“Cam elyaf gövdesi üretim sürecinin bir sonucu olarak birçok küçük delik ile sonuçlandı.Bu şekilde yapılan birden çok girişim başarısız oldu. Bu, gövdenin hidrodinamik form üzerindeki işlevine öncelik verme ve bileşenleri barındıracak ve kanatçıkları destekleyecek basit akrilik bir kutuya geçme kararına yol açtı. ”

Yeni gövde ideal değilken, bir koruma kısmı oluşturup elektronik parçaları sudan ve suyun ısısından korumayı başardı.

Mühendislik dergisine yaptığı bir röportajda Franzini, planlarından bazılarının eksik olmasına rağmen kendisinin ve ekibinin başarılı olduğunu söyledi:

“Sıfırlama, pompa, kontrol ve prototiplerin çok sayıda yenilenmesi ile tüm bir robotu baştan tasarladık ve yaptık.”
TEFE ekibi, ışınların sıvı hareketlerini çoğaltmaya çalışan ilk kişi değil. bu konudaki videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Franzini’yi ve ekibinin tam raporunu buradan okuyabilirsiniz.

Franzini ve ekibi Soft Robotik Tasarım Yarışması’nda ikinci kategoriyi kazandı.