Elektromanyetik Top: Railgun

A.B.D. Deniz Kuvvetleri adeta gelecekte yaşanacak savaşların nasıl olacağını gösteren buluşu olan elektromanyetik topu  sessizce ilerletiyor.

Oyunlardan esinlenilerek “Railgun” ismi verilen bu buluş, günümüz balistik teknolojilerini tamamen değiştirebilir. Barut ve patlayıcı malzemelerin yerini bir anda elektromanyetik silahlar alabilecek.

Mühendisler, Railgun’ın hızının 9100 kilometre/saat olduğunu ve bu da sesten 7 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor. 160 kilometrelik menziliyle Railgun çok önemli bir silah olacak.

Railgun atış testlerinden hedefi vurduğu andaki görüntü.
Railgun atış testlerinden hedefi vurduğu andaki görüntü.

Railgun, şu ana kadar 500 milyon Dolardan fazla bir maliyete ulaştı. Çünkü kullanılan mermiler özel yapım tasarımlara sahip. Bu mermiler “Yüksek Hız Mermiler” olarak adlandırıldı ve havadayken kontrol edilebiliyor. Yeni teknoloji mermiler aynı zamanda eski 5 inç toplardan da atılabiliyor.

Her bir “Yüksek Hız Mermi” 50.000 Dolara mal oluyor. Fakat bu fiyat hava kontrol edilebilen diğer füzelere göre çok daha uzun bir maliyete karşılık geliyor. Örneğin Tomahawk füzelerinin her biri 1 milyon Dolar maliyet ile üretiliyor.

Mühendisce