Beton Slump (Çökme) Deneyi Nedir Nasıl Yapılır?

Beton Slump (Çökme) Deneyi Nedir Nasıl Yapılır?

Beton Slump (Çökme) Deneyi Nedir?

Beton Slump (Çökme) deneyi , betonun işlenebilirliğinin veya akışkanlığının bir ölçümüdür. Bu, beton kıvamının veya sertliğinin dolaylı bir ölçümüdür. Çökme testi betonun kıvamını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Kıvam veya sertlik, karışımda ne kadar su kullanıldığını gösterir. Beton karışımının sertliği, bitmiş ürün kalitesi gereksinimlerine uygun olmalıdır.

Beton çökme testi, taze betonun bir özelliğinin ölçülmesi için kullanılır. Test, taze betonun işlenebilirliğini ölçen ampirik bir testtir. Daha spesifik olarak, gruplar arasındaki somut tutarlılığı ölçer. Test, kullanılan aparatın basitliği ve basit prosedür nedeniyle popülerdir.

Beton (Çökme) Slump Deneyi, sıkıştırılmış, ters çevrilmiş bir beton konisinin yerçekimi etkisi altındaki davranışının bir ölçüsüdür. Bunun yanında beton karışımının işlenebilirlik durumu hakkında fikir veren betonun kıvamını veya ıslaklığını ölçer.

Çökme Test Aparatı

 1. Çökme Konisi
 2. Ölçüm Skalası
 3. Temperleme Çubuğu (Çelik)

Beton Çökme testinde İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

 1. Beton çökme testi için kalıp, 300 mm (12 inç) yüksekliğinde bir koninin frustumudur. Taban 200 mm (8 inç) çapındadır ve 100 mm (4 inç) üst kısmında daha küçük bir açıklığa sahiptir.
 2. Taban pürüzsüz bir yüzeye yerleştirilir ve kap, işlenebilirliği test edilecek olan üç kat halinde betonla doldurulur.
 3. Her katman, sonunda yuvarlatılmış standart 16 mm (5/8 inç) çaplı çelik bir çubukla 25 kez batırılır.
 4. Kalıp tamamen betonla doldurulduğunda, tavlama çubuğunun elenmesi ve yuvarlanması hareketi ile üst yüzey (kalıp üst açıklığı ile dengelenir) vurulur.
 5. Kalıp tüm işlem sırasında betonun dökülmesinden dolayı hareket edemeyeceği şekilde tabanına sıkıca tutulmalıdır ve bu, kalıba lehimlenmiş saplar veya ayak dayanakları ile yapılabilir.
 6. Doldurma tamamlandıktan ve beton düzleştirildikten hemen sonra, koni yavaşça ve dikkatlice dikey olarak kaldırılır, desteklenmeyen bir beton şimdi çökecektir.
 7. Yığılmış betonun merkezinin yüksekliğindeki azalmaya yığılma çökme (slump) denir.
 8. Çökme (Slump), koninin çökme betonunun hemen yanına yerleştirilmesi ile ölçülür ve tavlama çubuğu koninin üzerine, böylece çökmüş beton alanının üzerine gelmesi için yerleştirilir.
 9. Betonun kalıbın yüksekliğine olan azalması ölçekle not edilir. (genellikle en yakın 5 mm’ye (1/4 inç) kadar ölçülür.

Çökme Testindeki Önlemler

Yüzey sürtünmesindeki değişimin çöküşü üzerindeki etkisini azaltmak için, kalıbın içi ve tabanı her testin başlangıcında nemlendirilmelidir ve kalıbın kaldırılmasından önce koninin tabanının hemen etrafındaki alan hemen nemlendirilmelidir. Yanlışlıkla düşmüş olabilecek betondan temizlenmelidir.

Beton (Slump) Çökme Çeşitleri

Yığılmış beton çeşitli şekiller alır ve yığılmış betonun profiline göre, Beton Slump Deneyi şu şekilde adlandırılır;

 • Daraltılmış Çöküş
 • Kesme Kaybı
 • Doğru Çöküş
Beton slump deneyi tipleri
Beton slump deneyi tipleri

Daraltılmış Çöküş

bu Beton slump deneyinde beton tamamen çöker. Bu tarz bir Çöküşte genellikle karışımın çok ıslak olduğu veya çökme Slump testinin uygun olmadığı yüksek işlenebilirlik karışımı olduğu anlamına gelir. Bu, su-çimento oranının çok yüksek, yani beton karışımı çok ıslak olduğu veya çökme testinin uygun olmadığı yüksek işlenebilirlik karışımı olduğu anlamına gelir.

Kesme Kaybı Çöküşü (Slump)

Bir kesme yığılmasında, betonun üst kısmı kesilir ve yanlara doğru kayar. VEYA

Koninin yarısının eğimli bir düzlemden aşağı kayması durumunda, çöküşün bir kesme çökmesi olduğu söylenir. Kesme kayması sonucun eksik olduğunu ve geçerli sonuçlar için betonun yeniden test edilmesi gerektiğini gösterir.

Bu şekilde bir kesme çökmesi elde edilirse, taze bir numune alınmalı ve test tekrarlanmalıdır.

Kesme kayması, sert karışımlarda olduğu gibi devam ederse, bu, karışımın kohezyon eksikliğinin bir göstergesidir.

Doğru (Slump) Çöküş

Doğru bir çöküşte beton azalır, az çok şekillenir

Bu, çeşitli testlerde kullanılan tek çöküştür.

Sert kıvamdaki karışımların Sıfır çökmesi vardır, böylece oldukça kuru aralıkta farklı işlenebilirlik karışımları arasında herhangi bir değişiklik tespit edilemez.

Bununla birlikte, sertlik eğilimi olan zayıf bir karışımda, gerçek bir çökme, kesme çökmesi tipine ve hatta çökmeye kolayca değişebilir ve aynı karışımdan farklı numunelerde geniş çapta farklı çökme değerleri elde edilebilir; Bu nedenle, çökme testi yağsız karışımlar için güvenilir değildir.

Slump Deneyi (Çökme Testi) Uygulamaları

Çökme testi, saha koşulları altında benzer betonun farklı partileri için homojenliği sağlamak ve plastikleştiricilerin girişleri üzerindeki etkilerini belirlemek için kullanılır.

Bu test, miksere beslenen malzemelerdeki günlük veya saatten saate varyasyon üzerinde bir kontrol olarak sahada çok yararlıdır. Düşüşteki bir artış, örneğin, agreganın nem içeriğinin beklenmedik bir şekilde arttığı anlamına gelebilir.

Diğer neden, agreganın derecelendirilmesinde kum eksikliği gibi bir değişiklik olacaktır.

Çok yüksek veya çok düşük bir çökme anında uyarı verir ve mikser operatörünün durumu düzeltmesini sağlar.

Bu çökme testinin uygulanması ve basitliği, yaygın kullanımından sorumludur.

İşlenebilirlik Derecesi

  Çökme 

Sıkıştırma Faktörü

Betonun Uygun Olduğu Konum

 mm  

inc  

Çok Düşük

0-25

0-1

0.78

Çok kuru karışımlar; Yol yapımında kullanılır. Elektrikle çalışan makinelerle titreşen yollar..

Düşük

25-50

1-2

0.85

Düşük işlenebilirlik karışımları; Hafif takviyeli temeller için kullanılır. Elle çalıştırılan makinelerle titreşilen yollarda.

Orta

50-100

2-4

0.92

Orta işlenebilirlik karışımları; Ezilmiş agregalar kullanılarak elle sıkıştırılmış düz plakalar. Normal betonarme elle sıkıştırılmış ve titreşimli ağır betonarme bölümlerde.

Yüksek

100-175

4-7

0.95

Yüksek işlenebilirlik betonu; Sıkışık takviyeli bölümler için. Normalde titreşim için uygun değildir

 

Tablo: Azami agrega boyutu 19 veya 38 mm (3/4 veya 11/2 inç) olan betonun işlenebilirliği, çökmesi ve sıkışma faktörü olarak işlenmiştir.

Beton Slump Deneyi Standartları

Dünyanın bir çok bölgesinde Beton Slump Deneyi standartları farklılıklar gösere bilmektedir. Bu Farklı standartlara örnek olabilmesi için Amerika ve Avrupa ülkelerindeki beton slump deneyi örnekleri şu şekildedir;

Amerika Birleşik Devletleri’nde mühendisler, beton çökme testine atıfta bulunurken ASTM standartlarını ve AASHTO teknik özelliklerini kullanırlar. Amerikan standartları açıkça, çökme konisinin 12 inç yüksekliğe, 8 inç alt çapa ve 4 inç üst çapa sahip olması gerektiğini belirtmektedir. ASTM standartları ayrıca, koni çıkarıldığında, herhangi bir dönme hareketi olmaksızın dikey olarak kaldırılması gerektiği prosedüründe de belirtilir. Beton çökme testi ‘Hidrolik Çimento Beton Dökümü için Standart Test Yöntemi’ olarak bilinir ve kodu (ASTM C 143) veya (AASHTO T 119) taşır.

Birleşik Krallık’ta, Standartlar 300 mm’lik bir çökme konisi yüksekliği, 200 mm’lik bir alt çap ve 100 mm’lik bir üst çap belirler. İngiliz Standartları, koninin yalnızca dikey olarak kaldırılması gerektiğini açıkça belirtmez. İngiliz standartlarındaki çökme testi önce (BS 1881-102) idi ve şimdi Avrupa Standardı (BS EN 12350-2) ile değiştirildi.

Gerçekten özetleyici bir soru sormak gerekirse Beton Slump Çökme deneyi değeri ne olmalıdır?

Kuru bir örnek olması durumunda, çökme 25-50 mm, yani 1-2 inç arasında olacaktır. Ancak ıslak beton olması durumunda, çökme 150-175 mm arasında değişebilir veya 6-7 inç arasında değişebilir. Bu nedenle, çökme değeri özellikle karışım tasarımı boyunca belirtilmiştir ve bu nedenle bulunduğunuz yere göre kontrol edilmelidir.

Betonun işlenebilirliğini etkileyen faktörler, beton bileşenlerin – agregaların vs. özellikleridir. Ayrıca sıcaklığın çökme değeri üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle, ideal çöküşe karar verirken tüm bu parametreler akılda tutulmalıdır.

Bunları da Öğrenmek İsteyebilirsin